Herbia  Strona Główna  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  •   Album  •   Chat  • 
 Ogłoszenie 

Czas najwyższy!
Koniec świata - jak zwykle - nie wypalił, co jest dobrą okazją do startu nowej edycji Herbii!
Zapraszamy!

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakończenie gry sezonu drugiego. !!Już nieaktualne!!
Autor Wiadomość
Vasemir 
Administrator
Unstoppable

Wysłany: 2010-10-29, 00:36   Zakończenie gry sezonu drugiego. !!Już nieaktualne!!

Wieść smutna, ale cóż... przekazać ją trzeba.

Na początek pozwolę przypomnieć sobie, w dużym skrócie, historię Herbii, bo nawet dziś niewielu userów ją zna.
"Jądro" starej Herbii stanowili gracze z forum Gothic Revolution, późniejszego Fantasy Revolution. To również był PBF, choć osadzony w klimacie Gothica, z jednej strony ze sztywnym podziale na gildie/klasy, a z drugiej na dużej swobodzie graczy. Niejednokrotnie prowadziło to do power gamingu z ich strony i po dłuższym czasie rozgrywki lore zostało mocno zmienione, ale grało się przyjemnie. Zaznaczyć tu muszę coś ważnego! Graliście lub znacie zarys Gothic 4: Arcania? Nie ma tam podziału na Magów Ognia i Wody, a Milten tworzy z kapłanów Adanosa i Innosa jedno bractwo przy wielkim drzewie. Wątek taki pojawił się już na GR, więc śmiem twierdzić, że wyprzedziliśmy fabułę gry i celnie nią pokierowaliśmy. Weterani GR - miło, prawda?
Rzecz jednak o Herbii, a nie o Gothic Revolution. W pewnym momencie doszło do gwałtownej dyskusji (nie były one tam rzadkie), gdy Junior Adminem został użytkownik uznawany przez dużą część (jeśli nie większość) za irytującego i kompletnie na funkcję się nie nadającego. Od słowa do słowa... i tym razem poszło dalej, niż zazwyczaj. AdiX, ja, Mafja i Visor (jeśli kogoś pominąłem, to upomnijcie się!) zostaliśmy nazwani "grupą dywersyjną" i otrzymaliśmy tygodniowego bana.
Ale, ale... tydzień bez PBFa? Nie przejdzie! Jako, że nie pasowało nam brak MG na GR (albo, gdy już się pojawił, niezważanie na decyzje graczy), postanowiliśmy założyć własne forum. Wprawdzie bany zostały zdjęte nie po 7, ale po 3 czy 4 dniach, ale my już mieliśmy stworzone forum - Herbię.
Początkowo był to tylko duży zamysł, krotochwila raczej niż poważne plany. Forum założył AdiX, a Junior Administratorem (lub drugim Administratorem, pamięć już nie ta...) był mafja. Ja byłem szarym userem, ale zawsze lubiłem krytykować, oceniać i rzucać pomysły, a z Adixem dobrze się znaliśmy i nawzajem ceniliśmy. No i tak to poszło... 8. czerwca stworzyliśmy forum i się zarejestrowaliśmy, 9. czerwca zostałem MG, a 10. czerwca - Adminem. Nie tylko Jezus cudował w trzy dni. Dodać jeszcze muszę, że niedługo miano MG otrzymał jeszcze Sever.
Pierwsza edycja gry różniła się nieco od drugiej - mniejsza była rola MG, Karty Postaci bardziej na storytellingu się opierały i były dostępne takie rasy jak Demon czy Wilkołak. Zresztą, KP możecie obejrzeć tutaj. Co więcej, reaktywowaliśmy wtedy ideę Dzieci Lasu i Hordy... To znaczy reaktywowała moja postać i był to power gaming z mojej strony, przyznać muszę - mój demon stał się bowiem nowym Hersztem Hordy i ruszyłem z armią na północ, na Keron.
Kombinowaliśmy wtedy z klasami postaci. Jeśli dobrze pamiętam, to początkowo było wiele klas zbliżonych do systemu D&D, natomiast później gracze startowali w jednej z czterech klas (obywatel/wojownik/mag/wędrowiec) i awansowali na kolejne - prestiżowe (mag bojowy, szaman, gladiator, złodziej, skrytobójca, paladyn...), a następnie epickie (Lord, Lisz, Generał...). Niewiele jednak z tego wyszło i w drugiej edycji z tego pomysłu zrezygnowałem.
Już w pierwszej edycji pojawili się aktywni później gracze - Silent (z GR), Cino (GR), Akasemis (chyba też pośrednio z GR), Świtek (z GR). Poza tym przypałętali się MatiX oraz Nauczyciel - z tym zaś wiąże się kolejna historia... ale nie będę opowiadał jej całej ^^ Puenta jest taka, że założyłem z Nauczycielem sektę (Sila ye Malatu!) na Cyrodiil, a MatiX był jednym z naszych zabójców.
Forum padło w październiku (podobnie jak i teraz...), po pięciu miesiącach, z braku aktywnych graczy oraz absencji Adixa, założyciela forum - fabularnie w momencie, gdy wojska Hordy zbliżały się do Irios. Jakoś jednak w maju naszła mnie myśl, by Herbię reaktywować... Początkowo chciałem wszystko na spokojnie przygotować, dopracować, stworzyć opisy, a dopiero później poinformować użytkowników i zacząć grę - już gotową. Nie wiem jednak jakim cudem, ale ludzie się o tym dowiedzieli i zwalili na forum - ja, nieszczęsny, ugiąłem się pod presją i mniej-więcej w połowie czerwca 2009 roku reaktywowaliśmy Herbię, drugą jej edycję.
Pierwszym MG zostali Sever oraz MatiX, który po kilku miesiącach, w październiku. Wynikało to głównie z tego, że pisał dobrze, znał pierwszą edycję gry, pomagał przy reaktywacji oraz zajmował się forum dobrze, gdy mnie nie było. Cóż, zabawne czy nie, ale decyzję o obecnym zamknięciu forum podjęliśmy równo w rocznicę otrzymania przez MatiXa posady admina, tj. 28 października.
W drugiej edycji byliśmy już bez AdiXa i mafji. Ja postawiłem na wpływ MG, element losowy (właśnie przez MG reprezentowany), trochę cięższy świat i grę trudniejszą. Zresztą, sami doskonale wiecie jak ciężko było nabić exp, osiągnąć cel swojej postaci czy chociażby przeżyć. Mimo wszystko, uważam ją za całkiem udaną, bo funkcjonowało wszystko sprawnie i nie przypominam sobie żadnych zgrzytów - co najwyżej właśnie poziom trudności, ale za to cała odpowiedzialność spoczywa na nas jako prowadzących rozgrywkę.

Herbia PBF zostanie zamknięta na dniach - przestanie funkcjonować, ale postów usuwać nie będziemy. Administracja oraz Mistrzowie Gry nie mają czasu, by dalej zajmować się forum. Życie prywatne, szkoła/praca/wojsko wymagają wiele uwagi, czasu i wysiłku i po prostu nie jesteśmy w stanie aktywnie administrować stroną oraz prowadzić grę.
Teoretycznie jest możliwa dalsza praca Herbii, ale do tego potrzebowałbym zgłoszeń kilku osób, którym mógłbym powierzyć pieczę nad forum, podczas gdy ja wpadałbym co najwyżej okazjonalnie. Możecie pisać w tej sprawie do mnie na gg, ale wątpię, by znalazły się rzeczywiście chętne, odpowiednie osoby.

Chciałbym podziękować wszystkim Graczom, którzy przewinęli się przez forum - tym, z którymi forum zakładałem , tym, którzy byli tu praktycznie od początku , tym, którzy pomagali reaktywować forum i tym, którzy przez Herbię się tylko przewinęli. Wiele osób przyniosło mi po prostu dużo radości, wniosło coś do mojego światopoglądu, doświadczenia z grami czy po prostu zapewniło chwile humoru. Z całą pewnością mogę dziś powiedzieć: było warto.
Sieć jest, wbrew pozorom, dość mała i z pewnością jeszcze niejednokrotnie się spotkamy.
Specjalne podziękowania należą się AdiXowi - nie zapomnijcie o założycielu!, MatiXowi - za ciągnięcie tego wózka, gdy ja wybywałem na długi czas, Zielonemu - za pomoc w prowadzeniu gry oraz Silentowi - najdłużej prowadził jedną postać i, biorąc pod uwagę "nierangowych", był graczem najaktywniejszym, najdłużej obecnym, najbardziej kreatywnych.

Dziękuję...
i do zobaczenia.
Ostatnio zmieniony przez sggs 2010-12-12, 03:12, w całości zmieniany 3 razy  

MatiX 
Mistrz weteranów minionego wieku
JACKPOT!

Wysłany: 2010-10-29, 02:12   

Coś się kończy, coś zaczyna... Wypadałoby coś napisać, jakiś testament, czy co. Heh, dobra, obejdzie się bez testamentów.

Skoro już kończymy...
Ze swojej strony chciałbym podziękować wszystkim graczom. Bez Was MG nie mieliby kogo prowadzić ani komu układać wątków... chociaż o te dbaliście często sami. Naprawdę fajnie było widzieć Wasze zainteresowanie przygodami, które dla Was zaplanowaliśmy. Zresztą wiecie, jak cieszy się reżyser, kiedy ludzie oglądają jego film. Miło było też widzieć różne, nawet te bezsensowne tematy na forum i rozmowy w SB często na błahe tematy. Było fajnie, wesoło, forum żyło i kiedy wracało się późno do domu zawsze można było coś przeczytać.
Podziękowania też należą się Zielonemu. Z początku, jeszcze jako gracz, zwracał mi uwagę na moje błędy i niektóre sprawy. Dzięki temu nauczyłem się inaczej patrzeć na niektóre rzeczy. Potem, kiedy został MG, nie raz mi pomagał i doradzał, podsuwał własne pomysły na ulepszenie gry i wiele innych. Za to wszystko dziękuję.
Dziękuję Vasemirowi przede wszystkim za zaproszenie, które przysłał do mnie 16 września 2008 roku. Gdyby wtedy nie napisał, to pewnie do dziś nie wiedziałbym o istnieniu Herbii. Dziękuję też za zaufanie jakim obdarzył mnie mianują MG, potem adminem, pomoc, której mi udzielał, kiedy pytałem go o rady, lub miałem jakiś problem albo przy obgadaniu kolejnego wytworu wyobraźni.
Adixa nie znałem dobrze, można by nawet rzec wcale. Mimo to on założył to forum i należą mu się za to ogromne podziękowania.

Cóż mogę powiedzieć? Czas spędzony na Herbii był niewątpliwie dobrą zabawą. Pewnie od czasu do czasu wpadnę zobaczyć, co się na forum dzieje. No, to chyba tyle.
Dzięki.

sggs 
Administrator
Zielony

Wysłany: 2010-10-29, 11:45   

Herbia i tak osiągnęła dla mnie wielki sukces. Bowiem jeszcze nie trafiłem na innego pbf podobnego bądź chociaż zbliżonego do tego i z podobną obstawą (czy. mg, gracze). Szkoda. Planowałem postać wielce nawarunkowaną na realia herbii i mimo iż klasa była by "oklepana" Find "Lodowy Barbarzyńca" byłby jedyny w swoim rodzaju i oryginalny. Byłbym z niego wielce dumny.

Cóż. Dokładnie rok temu (29 październik) dołączyłem dzięki reklamie Silenta na forum kotora2 za co należy mu się browar i "dziękuję" :)
Nie wiem który to był dzień kiedy mg zostałem ale dzięki nabytemu tu doświadczeniu wiem by więcej nie brać tej posady. Mało orientuję się w terenie a jak już to potrafię to w jakiś sposób spierdolić. Ale przynajmniej dobrze się bawiłem. Prawda Silent? ;]
Co dalej? No podziękowania reszcie za miłe wspólne chwile przed monitorami. Wzbogacony o te wspomnienia i doświadczenia można dalej ruszać w świat sieciowych batalii zielonymi orkami ;] Trzeba przyznać, że MatiX i Vas odwalalali kawał dobrej roboty, tak jak i w sumie reszta, która z nami była przez ten czas i nie opuszczała na długo.
Osobiście bardzo polubiłem "stałych biesiadników" już od samego początku mojego bycia na forum i na r.i.p.nięciu herbii tej znajomości nie zamierzam marnować.

Wpadałoby Adixowi też podzięki wielkie złożyć za stworzenie herbii i je składam mimo iż tak dobrze się nie zaznajomiliśmy. W każdym razie nie jest to źle wspominany osobnik :) .

No niestety. Poza siecią też jest życie. Czasem lepsze, czasem gorsze. W końcu musi i trafić na mg. O mojej sytuacji poniekąd wiecie gdy pisałem podchmielony na sb. Ale zawsze przecie byłem taki rozlewny, głupi i wrażliwy, że i was nie omijała przyjemność słuchania moich żalów czy tam podniet. Powiem też, że na życiu osobistym również nieraz się herbia odbiła ^^ na przykład prawie straciłem dziewczynę przez to, że spoufalałem się bardziej z Auren, pisałem do niej posty, zwroty (mimo iż oficjalnie, przez moją kobietę odebrane jako coś w stylu niuch niuch moja aniu ty). No ^^. Dalej o tym i o innych rzeczach nie warto wspominać.

Zobaczymy jak to sie potoczy. Będę zaglądać jak tylko dopadne laptopa czyli tak jak zwykle.
Dzięki wszystkim.

Silent 
Administrator
Mama Jeżyk

Wysłany: 2010-10-29, 12:55   

Ehh... a tyle było do zrobienia jeszcze :( Trochę kiszka że się kończy no ale cóż... raz na wozie, raz pod wozem. Z całego tego pbfa najlepsze było to, że poznałem Anię. Co prawda po drodze były jeszcze Daria, Sylwia, Iza... ale tylko z Anią rozmawiam do dziś, a od miesiąca straszymy się wzajemnie, czy też może jedno nie widziało drugiego na mieście :) Szkoda, że koniec ale w sumie tego się spodziewałem. Nie jesteśmy już gimnazjalistami którzy mają dużo wolnego czasu a, w większości, dorosłymi ludźmi gdzie trzeba już myśleć o przyszłym życiu, a nie tylko o nabijaniu postów. Miło było Was poznać, może się jeszcze kiedyś spotkamy na necie.

Swoją drogą... kto wtedy dostał tego junior admina? CZarny?

Sever 
Weteran minionego wieku
Not Giving a Fuck!

Wysłany: 2010-10-29, 17:48   

Ta... Kolejne forum pbf, które niestety trzeba będzie opuścić ;/. Powiem wam, pamiętam początki Herbii, jak to wszystko dopiero się zaczynało, i jakim leniem byłem na stanowisku GM-a. Szkoda mi tylko że z wszystkimi osobami które poznałem, zarówno tutaj, jak i na GR, trzeba się w końcu pożegnać. No bo kiedy będziemy się odzywać? Raz na jakiś czas, raz na parę miesięcy, ktoś coś bąknie na gadu gadu.
Cóż, trudno się mówi. Lecz prawda jest taka jak mówił Vasemir, szkoła/praca czy nawet wojsko (MatiX!), wszystkie te zapełniające czas pierdoły przeszkadzają człowiekowi ;/ Przynajmniej mam czas by pograć na gitarze...

Trudno...

Pozdro dla wszystkich z którymi miałem okazję pograć, porozmawiać i powygłupiać się, na pewno was nigdy nie zapomnę.

PS: Silent, chyba tak, chyba CZarny to był.

PS2: Nie specjalnie rozpisałem się, jak widać ;], ale trudno byłoby coś dodać. Mam przynajmniej nadzieję że kiedyś w przyszłości jeszcze się spotkamy.

Vasemir 
Administrator
Unstoppable

Wysłany: 2010-10-29, 18:44   

Nie, no co Wy? O CZarnego chyba nigdy nie byłoby problemu. Jak dziś pamiętam, że pierwszą osobą, która mi pomogła na GR, był właśnie CZarnuch... a w moich początkach na GR był swoistym mentorem :P

Sorek... sorek niebywale irytował kilka osób i to on wtedy dostał j. admina. No i zaczęła się Potem wyczyścili SB i temat w HP i nie miałem dowodów na jego posty, a on wypłakiwał się Yabolowi - no i od niego usłyszałem, że jesteśmy "grupą dywersyjną" :P
Nie jest to jednak czas i miejsce na wspominanie takich spraw...

Herbia jako świat nie zginie. Zamierzam zrzucić większość opisów na kompa i, o ile czas pozwoli, stworzymy podręcznik RPG oparty na Herbii. Z założenia będą tam już umieszczone wzory na HP, obrażenia czy trafienia, ale postaram się te rzuty uprościć... No i, o ile Aishele również miałaby czas, zilustrowałaby ten podręcznik ;)

Aha, zapomniałbym! Aishele od dłuższego czasu pracowała i namalowała serię obrazów przedstawiającą herbiańskie bóstwa. Nie było kiedy tego dodać (brakowało opisów), ale za kilkumiesięczną robotę miała dostać rekordową ilość expa - 20.000 świeżych PK-ów.
Pozwolę sobie wrzucić linki do tychże obrazów:

Tenatir
Kiri
Garon
Loliusz
Ul
Xand
Sakir
Ukir
Krinn
Turonion
Sulon
Karilla
Osurela
Usal
Dwrmir
Hyurin

Jeżeli jakichś brakuje - bijcie Aishele :P

Silent 
Administrator
Mama Jeżyk

Wysłany: 2010-10-29, 23:11   

A faktycznie, coś sobie przypominam teraz.

Wiecie co jest w tym wszystkim najgorsze? To, że nawet mimo iż ostatnio nie byłem najaktywniejszy to miałem świadomość, że jest Herbia. Że można wejść, zobaczyć, w chwili luzu czy też nudy coś dopisać. Teraz jednak tego nie będzie... Dobrze, że mam nba2k11 jakoś pozwoli mi wytrwać i być może zapomnieć.

PS Jeśli ktoś z Was znajdzie jakiegoś fajnego, wartego pogrania pbfa lub znajdzie się czas aby reaktywować herbię/założyć innego: dajcie znać. Z chęcią dorzucę swoje 3 grosze :)

Shife 
Weteran minionego wieku

Wysłany: 2010-11-01, 07:58   

Wiadomość bardzo mnie zasmuciła ;/ Szkoda że to tak się kończy. Myślałem że Herbia wytrwa do 2012. W sumie nie czas na żarty. Dziękuję wszystkim za wspaniałą grę a wy MG i Admini bądźcie z siebie dumni bo prowadziliście naprawdę dobrego pbf'a.

sggs 
Administrator
Zielony

Wysłany: 2010-11-01, 18:38   

Cytat:
wy MG i Admini bądźcie z siebie dumni bo prowadziliście naprawdę dobrego pbf'a.

Affirmative. To kawał dobrej roboty. Nie może umrzeć. Kto wie.. może coś się kiedyś tam skrobnie na tym silniku..

Auren 
Weteran minionego wieku

Wysłany: 2010-11-01, 19:46   

Wpadłam na chwilę, żeby coś napisać. Ale za bardzo nie wiem co. Bez Herbii będę żyć, bez Was też się obejdę, bo nie każdy mnie lubił, nie każdy znał, jednak ja chcę podziękować wszystkim bo Herbia była inna i już. Było ciekawie, nie zawsze miło, ale znajdę chwilę warte zapamiętania ;)

Silent napisał/a:
Z całego tego pbfa najlepsze było to, że poznałem Anię.

Zmienić proszę na Damiana ^^ Bo rzeczywiście z nim mogę gadać o byle jakiej pierdółce, a rozmowa się klei. Dziękuje też Vasemirowi bo to poniekąd on sprawił (! Jezusowania ciąg dalszy !), że jestem z Oliwierem. I dziękuje paskudzie okropnej: Aishele. Muah! W tym męskim gronie nie byłam sama, a pogadać z Tobą zawsze było można ^^

Dziękuje jeszcze raz, bo myślę, że w Herbię każdy włożył coś od siebie, coś czego brakuje innym pbf-om.
Powodzenia dla każdego.

PS
Zielony napisał/a:
na przykład prawie straciłem dziewczynę przez to, że spoufalałem się bardziej z Auren

Zaraz ktoś mnie zlinczuje ... i nie pogadałeś o tym ze mną! ^^ Będę Cię ścigać. Oj będę!

Ania.
Przez dni siedm, siedm razy siedm
Pastwą będzie wrażych wiedm;
A jeżeli z burz nawały,
Okręt jego ma wyjść cały,
Trzeba by go wichrów szały
Tęgo pierwej skołatały."

Odpowiedz do tematu